30.6.04

Seda kõike ma tsiteerin seetõttu, et puistasin Kuressaares jälle antikvariaate. Muuhulgas hakkas käe külge ka Johannes Barbaruse valikkogu "Vastu voolu" (1946). See on mu viimase aja lemmikuid.

Hüüdja hääl ehk olen kõrves,
lühilaineil sõuan, tõrges,
ruum mu mõtte kumulaud,
ümberringi tühjus - haud,
kuni viimaks võrkantennilt
laskun alla katusrennilt,
traadistiku mitmelt plaanilt
hüppan tuppa algmembraanilt,
mikrofoni kõrist karjun,
häälekõvendajas harjun.

(Tsüklist "Luuletaja mikrofonil 1")

Või siis hoopis teisest laadist, luuletusest "Dionysos":

Oo jäta Hellas, tule ära Eesti!
Satüürid hülga, metsikud bakandid!
Dekreediga me määrame sull' preestri,
ning sooja koha leiame vakandi.

[...]

Ning kui siis, jumal, oled hoogsalt purjus,
kui humalad ju järsku piirand tarkust,
siis tajud, mis on põhjamaine kurjus:
sull' lisaks õpetame veenvalt karskust ...

Ma jäin nende kahe viimase rea üle pikemalt mõtlema. Mida ta õieti öelda tahab?

---

Anton Mengeri raamatukese "Anarhismus" (eesti keelde tõlkinud T. Öö, 1908) panin antikvariaadi riiulisse kõrvale, järgmiseks korraks maiuspalaks!

1925. a. Eduard Visnapuu "Noodiõpetus algkoolidele ja iseõppijatele" räägib mashöör astmikust :-)

---

Ent niivõrd kui sa tead,
niivõrd võid sa ka öelda, teades, et sa
tead: vanamees, kui tema poleks kaasas
sinuga tulnud, ei iial oleks tema
Laïose mõrtset teinud minu tööks.

(Mõh? Sophoklese-Hoffmannsthali "Kuningas Ödipus" Anna Haave tõlkes, 1924).

Näh, kummitama hakkas: Milla Jovovich, Satellite of love (Million Dollar Hotel'i soundtrackilt.)

29.6.04

BUSS

Toris mätas kuiv
Sindis muutus kahtlaseks
Pärnus just lõppes

BUSS, repriis

Esiklaasil vihm
ikka raadio Elmar
miski ei muutu

Ma olen viimaste päevade jooksul sõitnud tunde bussiga. Saaremaa-Pärnu-Tartu-Pärnu-Tartu. Ja leidnud omale seejuures huvitava ajaviite: bussiaknast mälupiltide pildistamise. Millised suurepärased kaadrid! Ainult üks näide, kohmakalt sõnadega edasi antuna: vana hall mahajäetud maja tee ääres puude all, tee poole kolm vana akent, kõik ise suurusega.. Ma lihtsalt jõllitasin.
Ja mõelda, et kui ma oleksin tahtnud kõik pildid kaameraga jäädvustada, oleks mul tulnud iga natukese aja tagant bussist maha tulla :-)

Aga üldiselt tuleks vist teha ka nii, et hakata millegi jaoks raha koguma ja siis hoopis digikaamera osta, selline vähe korralikum (Eneseabiks? Seda ilmselt ka.) Et astuda väärikas samm teel Smena 8M -> suvaline saksa seep -> ?

28.6.04

Oxford University Press'il on jälle ale. Juuli lõpuni. Paljud asjad isegi alla £5.

26.6.04

Aga pühapäeval, 27.06 kl 12.00 on Pärnu Raekojas Arianna Savalli kontsert! Ja üldse, Pärnu on muusikat täis, Oistrahhi festival ja puha. Ei tahakski vahepeal nädalaks Tartusse tulla...

Kohalike bussiliinidega reisimine on vahel väga huvitav tegevus. Reedel näiteks astus Saaremaal bussi ehtne Gene Hackmani Royal Tenenbaum vastavast filmist. Astus, vaatas bussijuhile tumedate prillide tagant ja puhmaskulmude alt otsa ja käristas väga mõjusa häälega "Arensburg!!"

21.6.04

What do you mean by that? That is not an answer! laulis Pilatus eile pool päeva kahe kõrva vahel.

Läheb kaeb läänepoolsemad Eesti paigad üle, ja siis veel läänepoolsemad. Ja tuleb nädalakese pärast tagasi ja vaatab, mis Tartus uut.

20.6.04

Otsisin hoopis ühte teist asja, aga sattusin Pavia ülikooli musikoloogiateaduskonna lehele, täpsemalt Bizet' "Carmeni" libreto peale (pdf, piltidega, noodinäidetega ja katkenditega Merimée raamatust).

18.6.04

Kallid ülikoolilõpetajad! Arvestage sellega, et teie kostüümid, ülikonnad ja muud tualetid on igaviku tarvis jäädvustatud ja iga kade kaasmaalane võib neid arvustada nüüd ja edaspidi (2004 trend naistel: valge pükskostüüm). Ja tulevikus ei pea kuulma folkloori selle kohta, kuidas üks või teine professor aktusel puterdas, komistas või grimassitas, vaid seda kõike näitab teile ülikooli multimeediakeskus oma Meedia serveris (kirjapilt muutmata; lehel leiab ka variandi Multimeediakeskuse media server).
Nii saab ka laisk, ent uudishimulik kodanik (ning see, keda aulasse ei lastagi) näiteks teada, et ülikooli aulas on juba üle 350 aasta ava- ja lõpuaktusi peetud (Aaviksoo SO aktusel; ehkki ülikool asutati 1632, valmis peahoone 1809). Allik oleks äärepealt jaganud psühholoogia kraade bakalaureuse erialal. Ja SO aktusel lauldi "Gaudeamuse" kolmas salm vigaselt. Aga üliõpilaste esindaja etteaste oli päris hea.
Usuteaduskonna puhul oli see tore, et väike teaduskond, seega ka aega laialt. Vahepaladeks "Triskele" ja puha. Ja "Gaudeamus" ka "Triskele" saatel, see oli hea!
Ma mõtlen, et reality show mõttes võiks ka õigus-, kehakultuuri- ja bio-geo-teaduskonna aktused ära vaadata :-p

Oodatud päev jõudis kätte ja JCS-i piletid õnnestus realiseerida selle - ma ütleks - rokk-muusikali külastamise teel. Sattus olema järjekordne vihmane õhtu, vihm kestis kaks kolmandikku etendusest. Ma ei tea küll, mitu "kuiva" ja mitu "märga" päeva osalistel on olnud, aga igal juhul mängisid nad asja suurepäraselt välja, pööramata (näiliselt vähemasti) vihmale mitte mingit tähelepanu. Õnneks ei olnud ka väljakuulutatud vaheaega, ju sedagi vihma tõttu. Ka publik oli vihmaga arvestanud, meetmed tarvitusele võtnud ja seetõttu õnneks lavale keskendunud.
Ma ju läksin suurte lootustega, olles viimase paari kuu jooksul mitu korda arvutist kuulanud JCS originaalplaadistust, vaevelnud kummitavate laulude ja sõnade käes, lõpuks lugenud arvustusigi, nii lehtedest kui bloogidest. Aga... haa! ma ei pidanudki pettuma! Mõtlesin siin just püksisäärtest vett välja väänates (kaks keepi, aga ikka jäi väheks!), et äkki vihm andis kogu asjale veel mingi omaette väärtuse juurde, rohkem trotsi ja energiat, kirge isegi. Aga võrdlusmoment puudub.
Ja osa, millest ei pääse: esitajad. Vaiko Eplik, Liisi Koikson (rohkem Liisit!) ja Lauri Liiv kandsid minu jaoks seda etendust (ja ilmselt ei lisa ma sellega midagi uut). Üllatav oli just viimane, kahest esimesest muud ei oodanudki. Jeesus, no tema peab tükis muidugi olema, ilma läheks raskeks. Ja ka Stephan Hanseni esitus oli väga hea - aga see on tõesti ikkagi Juuda etendus!
Nii et well done! (Panen teile südamele, et minu madala välise emotsionaalsuse skaalal on hüüatus 'väga hea!' kogu ülemine 20% :-) Edasine emotsioon suubub diskussiooni, soovitavalt koos hea sõbra ja klaasi veiniga. Unless...)

16.6.04

Tallinna öko-bloggeritele: http://www.taaskasutus.ee/

15.6.04

VI peatükk. Moissei Grigorjevitš Asparaaguse kummalised, kuid teaduslikud põhjendatud vaated laste laiskuse kohta:

[... ei viitsi, lugege ise: L. Davõdõtšev, Käed üles! ehk vaenlane nr. 1. Tallinn; Eesti Raamat, 1977]

Tuttava tuttav saab autoõnnetuses surma. Olgu. Aga siis mõne päeva pärast teinegi, noor ja andekas, just gümnaasiumi lõpetav. Makes you wanna... Ah, ma'i tea :-(

14.6.04

Times Literary Supplement'i free trial issue tuli kohale.

Ilma numbrite järjekorda muutmata pane numbrite 1, 2, 3, 4 ja 5 vahele tehtemärgid nii, et vastuseks oleks 100.

Ühemehevalimised. Ma valisin siiski selle, kes sai 5353 häält.

13.6.04

400. postitus olgu keeleteemaline.

Eesti keele ajalugu on hiiglama huvitav. Eriti leksikoloogia. Täna sattus jälle üks vana väljaanne kätte, mis pakkus äratundmisrõõmu, aga ajas ka naerma.

Väljaandes "Tartu" (Tartu linna-uurimise toimkonna korraldatud ja toimetatud, Tartus 1927) on lk 395-397 ära toodud "Geograafilises osas ettetulevate vähemtuttavate sõnade seletused". Ehk siis igasugu uudis- ja laensõnad. Paljud neist on tänapäeval keele loomulik osa (nt ajastu, alus 'igasugune veel liiklev sõiduriist', asula, asustama, eelistama, elamu, haihtuma, hoomama, irve, jäse 'ekstremiteet', kese, keskne, kirgas, kogumik, korvama, kujutelm, kärestik, pärssima, püstitama, rusu, saalima, sajand, sõiduk, taanduma, tara, tase, tiik, tohutu, toimima, täring, võra, vältima, üllas jne). 'Lapuline' kutsumata külalise, kontvõõra tähenduses on vist ka kasutusel, murdes vähemalt.

Siis on ports sõnu, mis on tänapäeval ka kasutusel, aga teises tähenduses (nt lomp - tilluke järv; sõõrik - sõõrisarnase põhisega hoone; tulnukas - juurdetulija).

Ja siis on terve hulk toredaid sõnu, mis ei ole laiemalt käibele läinud või on kiiresti käibelt kadunud:
homm (-a), harilikult mitmuses: hommad - toimetused, business;
hühm - lume ja jääga segatud vesi;
iletama - vastikut tunnet avaldama;
ilmastu - kliima;
jalgaja - jalakäija;
jügev - tüse, jäme, tugev;
jülbe - (suurepäraselt) metsik, tume, imposant-sünge;
kadal - vilets, armetu;
koostelu - süntees;
laadik (-ku) - kastike, sahtel, karp;
laikima - välja nägema;
leep - lame, väikese kaldega;
nuuge - mudakollane, igasugused võidunud kollakad ja pruunikad majavärvid;
näkal (!) - kiviraiuja;
räbe - nobe;
sarg - hoonete, hoovide ja aedade kompleks, mida eraldavad vähemalt kolm uuli (Häuserblock);
servik - hoone, millel keskel asub hoov;
silpat - kilpkonna kilp;
singlema - ussi moodi looklema, serpentineeruma;
suiduma - ära lõikuma, eralduma;
suljuma - heljuma;
tulundus - Wirtschaft; senini tarvitatud majanduse all mõistetagu majapidamist (Haushaltung);
tööla - tööstuste ala;
uul - linnatänav; tee, mille ääres asuvad kultuurproditsentide hooned [igasuguseid uuli-tuletisi on hulgem, nt uuliseinam - majadest moodustatud rinne ehk sein linnauulide ääres (Strassenwand)];
vahastuma - kõrgemana paistma;
valastama - pleegitama;
viherdama - lopsakalt rohenema;
vilbe - värskendav-jahe;
voodne - aastane;
ärila - city, Geschäftskern;
ürgama - algama;
üürik - üürimaja.

Ärilat võiks küll kasutama hakata, samuti meeldib mulle homm ("ei saa praegu tulla, palju hommasid on").

12.6.04

Huvitav, kuidas möödus JCS esietendus sellise paduvihma ja äikesega? Peaks kuskilt muljeid uurima. Kas sel hetkel lõi välk taeva heledaks, kui juudid karjusid "Crucify him! Crucify him!"? Loodetavasti vähemasti mingil moel lõimus taevane lavakujundus maisega!?

11.6.04

Mismoodi saapajäljed lakke ronisid?
Ehk kuidas on võimalik, et kõik muud asjad pesumasinas tekikoti sisse ronivad? Vaat sellest ei ole ma veel aru saanud.

Endale meenutuseks ja teistele manitsuseks katkend ÕS-ist:

küllalt piisavalt; ei tähenda: üsna, kaunikesti, võrdlemisi, hästi, päris, üpris. Kaupa on küllalt. Mul on rääkimisest küllalt (villand). Tuba on {küllalt} üsna v päris väike
küllaltki üsna, kaunikesti, võrdlemisi, hästi, päris, üpris. Küllaltki huvitav reis. Arvustas küllaltki teravalt

Kusjuures "küllaltki" ise kipub ka sageli oma sünonüüme unustusse jätma.

Oiroopakvitsu üks Eesti-küsimus on ikka eriti hea:

Arvo Pärt on:

A kuulus arhitekt, kes ehitas Tallinnasse ühesambalise silla
B kuulus nüüdisklassika helilooja
C Tallinna Flora jalgpallimeeskonna väravavaht
D Eesti välisminister

10.6.04

Ma ei olegi vist ühtegi hispaaniakeelset multikat varem näinud. ¡Vampiros en La Habana! oli siis esimene. Prantsuskeelsete subtiitritega, sest Arte peal. Korralik 1985. aasta Kuuba komöödia!

9.6.04

ETV-s näidatud filmi Stupidity lõpetuseks: laulusõnad.

Järjena surnud vene helilooja testile: Which Dead German Composer Are You?

Suhteliselt segase testi tulemusel väideti mind esimesel korral Schubertiks, teisel ja kolmandal korral Mozartiks. Valsivariant annab muidugi Johann Straussi :-)

Nonii, Kilk ostis Athena maja ära. Tartu kesklinn hakkab korda saama.
Arvestades, et maja on muinsuskaitse all, peab Kilgi sõnul kindlasti säilima kinosaal. Tema hinnangul võiks sinna teha väärtfilmikino ja taastada ka Tartu kinoklubi, mille liige Kilk ise 1970ndatel aastatel oli.

Kätte sattus üks vana "Vikerkaar" (3/1995), kus Marju Lepajõe arvustab David Šahari raamatut "Suvi prohvetite tänaval" (heebrea keelest tõlkinud Kalle Kasemaa, LR 46-48/1994). Eht marjulepajõeliku sarmiga kirjutatud lugu. Meenutagem toonast libedat talve ning aega, mil ülikooli peahoonet valvas tuuurvamees. Mina lähen bukinisti juurde vanu LR-sid sobrama.

"Ehkki Šahari raamat pakub algupäraseid isiksusi küllusesarvest, on just Gabrieli mälestuse hele omnipresents see, mis pärast raamatu kinnipanemist enam ei kaogi. Ta tundub olevat igal pool – seisab naeratades Kaubahallis, kui minna ostma õhtust kurvastuse veini; kui libastud teenindusmaja ees, "jälgib ta kogu stseeni otsekui teatritüki pealtvaataja, kiirates rahu ja kindlust, ning tema silmade soe naeratus vabastab sind" ängistusest rebenenud riiete ja moondunud jala pärast; ja isegi ülikooli peahoone masendav morn turvamees tundub vahetevahel olevat pigem mõistatusliku pilguga Gabriel Luria oma kuldnööpidega sinises kuues ja valgetes pükstes."

8.6.04

Nonii, sakslaste verpiss-dich-ich-find'-dich-Scheisse-tibibänd, kes oli kuum 1996. Tic Tac Toe. Kummitab, raisk.
Ich fühl mich Always Ultra!
Camp jätta!

Kas sina oled võimeline tõelist ja teeseldud naeratust eristama? Tuttav andis teada sellisest testist. Mina arvasin 20-st 11 ära.

7.6.04

Universitas Tartuensis pakub igajuunist lugemisrõõmu massiliste teadaannete näol magistritööde ja magistriprojektide kaitsmistest. Ikka loed ja imestad, millega inimesed kõik ei tegele.
Huvitav on vaadata näiteks seda, mitut eestikeelset sõna (kui üldse) kasutatakse rakubioloogia, transgeense tehnoloogia, molekulaarse biomeditsiini, molekulaardiagnostika vms eriala töödes (enamasti on need sõnad - peale 'ja' - hiir ja rott).
Teiseks otsin tavaliselt välja kõige absurdsemalt kõlava pealkirja - 4. juuni lehest oleks selleks magistriprojekt "Kittimisroboti passis esinevate terminite saksa-eesti valiksõnastik".

6.6.04

A. Le Coq'i uus kuiv viinamarjasiider Fizz Sparkling Dry. Valmistatud.. õunaveinist ja viinamarja lõhna-maitseainest :P

5.6.04

Renée Lévy pildid.

Teostasin ühes sahtlis arheoloogilisi kaevamisi ja leidsin 1995. aasta kasseti "Hüpnosaurus. Class X 1992-1995". Oh-uh!

4.6.04

Tahtsin paar päeva tagasi täheldada, et Kivisildnik on kena telliskiviga jälle hakkama saanud. Seekord suurepärase kaanepealkirjaga "Valitud teosed 1", alapealkirjaga "Jutustused ja romaanid 1984-2004", 993 lk. Sisaldab muuseas kurikuulsat teksti "Eesti Nõukogude Kirjanike Liit - 1981 aasta seisuga, olulist".

3.6.04

Kuskilt p-karu arhiivisügavustest jõudis minuni Rasta Orchestra. Hea jõudmine.

Raalihaikud:
Random word haiku
Haiku-o-Matic
The Genuine Haiku Generator

Juhuslik näide:

What are you saying?
Oh my god! You told me that
you used protection!

Lisasin kuskile sinna paremale viida Next blog, mis viib iga kord eri lehele.

2.6.04

Veel rubriigist väike Eesti: "Mägra maja" sõnade autor, selgub, on Peeter Volkonski ema.

Porgandimahlaga kuulsust kogunud Kadarbiku talu on nüüd hakanud pisikestes plastpudelites turustama peedimahla ja kapsamahla! Peedimahl oli päris huvitav kogemus, kuigi pärast jäi hallitusemaitse suhu; aga vähemasti kõlbab ollustele punase värvuse andmiseks, keel oli ka kena punane, ja ilmselt on see igapidi tervislik. Kapsamahl on lihtsalt öka, haiseb lisaks ka veel. Ootan huviga, millal kaalikamahl tuleb!

ESDP plakat on geniaalne (täh viite eest, p-karu).

Keegi võiks mind täna veel üllatada! Positiivselt :-)

Spämmisaatjad suudavad ikka veel üllatada: Get A Pörnstar Sized Dîck.
Goat moaning!

Hämmastav, "Amélie" detailid üllatavad mind ka ... umbes neljandal vaatamisel!